Mir Cəlal Paşayev adına Milli Virtual Kitabxana


ƏSAS SƏHİFƏ e-KİTABXANA e-NƏŞRLƏR MÜƏLLİFLƏR HAQQIMIZDA ƏLAQƏ

🕮Seçilmiş kitablar🕮

    

"Nazım Hikmet: Kerem Gibi..." Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, AYB sədri, xalq yazıçısı Anarın Türkiyə Respublikasında, türkcə nəşr olunan kulturoloji kitabının e-variantı (türk dilində)... İsa Kayacan. Yazı

Müəllif:

Anar Rzayev


Kateqoriya:

TürkcəQısa Təsvir:

Anar. "Nazım Hikmet: Kerem Gibi..." Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, AYB sədri, xalq yazıçısı Anarın Türkiyə Respublikasında, türkcə nəşr olunan maraqlı kulturoloji kitabının e-variantı...


Baxış sayı: 3147
    
    


Bu elektron nəşr WWW.KİTABXANA.NET - Milli Virtual Kitabxananın “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinə gələn xarici qonaqlar, turistlət və soydaşlarımız üçün Azərbaycan kitablarını, eləcə də yazıçılarımızın əsərlərini müxtəlif dillərdə, rəqəmsal - e-kitab formatında hazırlamaq..." Kulturoloji-innovativ Layihə çərçivəsində nəşrə hazırlanır və yayılır.


Elektron Kitab N 3


(YYSQ - Milli Virtual Kitabxananın e-nəşri N 18 (2012))


Kulturoloji layihənin bu hissəsini maliyyələşdirən qurum:


Azərbaycan Respublikası Prezidenti Yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası 

 

www.kitabxana.net


Milli Virtual Kitabxananın təqdimatında

 

 

Anar


"Nazım Hikmet: Kerem Gibi..."

 

 

“Nazım Hikmet’in Hayatı ve Sanatı Hakkında Düşünceler”

 

 

Virtual redaktoru və e-nəşrə hazırlayanı: Aydın Xan (Əbilov) - yazar-kulturoloq

YYSQ - Milli Virtual Kitabxana

Bakı - 2012

 

Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, AYB sədri, xalq yazıçısı Anarın Türkiyə Respublikasında, türkcə nəşr olunan maraqlı kulturoloji kitabının e-variantı...BENGÜ YAYINCILIK / EDEBİYAT-EDEBİYAT - DİĞERBENGÜ YAYINCILIK tarafından yayınlanan ANAR tarafından kaleme alınan Nazım Hikmet; Kerem Gibi kitabının içeriğiyle ilgili tanıtım yazısı:  Modern Türk şiirinin ulu çınarlarından Nazım Hikmetle hayattayken tanışma ve görüşme imkanı bulan Anar, bizzat kendisine ait ve/veya birinci elden edindiği tanıklarla zenginleştirdiği Kerem Gibide, Nazımın şiir ve edebiyat anlayışına olduğu kadar, Sovyetlerdeki macerasına ve kişiliğine de ışık tutuyor. Türkiye siyaset ve edebiyatında, Cumhuriyetin kuruluşundan Soğuk Savaşın bitişine kadar tartışmaların odağında yer almış bir sanatçı olan Nazımı, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anarın kaleminden okuyacaksınız.

Tanıtımı yapılan Nazım Hikmet; Kerem Gibikitabı ile ilgili beğeni,eleştiri ve düşüncelerinizi yorum yaz kısmını kullanarak diğer kitap okuyucuları ile paylaşabilirsiniz. Nazım Hikmet; Kerem Gibi kitabını beğendiyseniz,aşağıdaki sosyal medya paylaşım linklerini kullanarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

 

 

Prof. Dr. İSA KAYACAN


Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ANAR”dan: Nazım Hikmet Kerem gibi...


Dünyada, ülkemizde eski "sertlikler" ve tek düze bakışlar kalmadı. Her şey kendi ekseninde değişikliğe uğradı, uğramaya devam ediyor.

Mensubu bulunduğum, merkezi Ankara”da bulunan Olay Gazetesinin 02.11.2009 tarihli sayısının logo üstünde manşette yeralan, deneyimli gazeteci arkadaşımız Dursun Erkılıç imzalı ve "Türk Sağı" Nazım Hikmet”i keşfetti! başlıklı bir haber, yorum, makale vardı. Manşet altındaki spotta; "Millivetçi aydınların en etkin ve yetkin edebi oluşumlarından Avrasya Yazarlar Birliği, bu akşam çok önemli bir buluşmayı ve barışmayı gerçekleştiriyor. Avrasya Yazarlar Birliği, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ANAR”ın, Nazım Hikmet ile ilgili "Kerem Gibi" isimli önemli kitabını benimsemenin yanında, benimsetmesini sağlamak için de harekete geçti" deniyordu.

02.11.2009 tarihinde saat 18.00 için Ankara - Balgat-Türkocağı Caddesindeki Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi”ne aldığım davet üzerine gittim. Azerbaycan”ın ve Türk Dünyasının ünlü şair, yazar ve araştırmacılarıyla, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ANAR ve davetliler anılan koyteylde buluştular .

"ANAR Nazım Hikmet Kerem Gibi" adlı 358 sayfalık kitap,merkezi Ankara”da olan Bengü Yayınları arasında günyüzü görmüştü. Kitap,Nazım Hikmet”in hayatı ve sanatı hakkında ANAR düşüncelerinden oluşmuştu,şekillenmiş, yayınlanmıştı. Değerli kalem ve düşünce adamı ANAR”ın “Sayın İsa bey”e en iyi dileklerle" cümlesiyle (02.11.2009) imzaladığı kitabın benim için ayrı bir önem taşıdığını kaydetmeliyim. Kokteyl sırasında görsel görüntülerden sonra, ANAR”ın yaptığı konuşma önemliydi, anlamlıydı."İnsanların bir kısmı Nazım”ı seviyor, bir kısmı sevmiyor.. Bu insanların tercihidir" şeklinde başlayan konuşması takdirle karşılandı, beğenilerek dinlendi. 

Şimdi, anılan kitabın sayfalarına dönmek istiyorum:

Bir sunuş ve İmdat Avşar imzalı önsöz var. Şair ve isyankâr Nazım”a övgüyle söze başlanmış. Nazım Hikmet”in kendisi ve sanatı hakkındaki düşünceleri yanında, Nazım Hikmet”in Azerbaycan ile ilgili makaleleriyle devam edildiği görülüyor. Ayrıca Azerbaycan şairlerinin Nazım Hikmet”e ithaf edilmiş şiirlerinden de örnekler var kitap içinde. Son sayfalarda da Nazım fotoğrafları var geçmişe yönelik, bugünlere ulaşan.

Usta, kalem, deneyimli gözlemci ANAR, bir sanatçı bir insan,dünyası geniş, temiz bir araştırmacı olarak kaleme aldığı "Nazım Hikmet Kerem Gibi" için; "Nazım Hikmet”in 1950”li yıllarda SSCB”ye geldikten sonra, Sovyetler Birliği”nin iç yüzünü görüp,büyük bir hayal kırıklığına uğradığını; onun büyük pişmanlığını,olduğu gibi, gördüğüm, bildiğim gibi anlatmaya çalışıyorum" deyişi, kitap için önemli, anlamlı ipuçlarını ortaya koyuyor, genel fotoğrafın netliğini gözlerimiz önüne seriyor. ANAR anlatımlarından:

-Nazım Hikmet ,1957 yılından sonra da Bakü”ye her gelişinde bizde misafir olurdu. Bizim Moskova”ya yolumuz düşdüğünde ise ya Nazım”ın Moskovada”ki evinde, ya da bağ evinde mutlaka görüşürdük. Bazen de Nazım Hikmet, Ekber Babayev ile birlikte bizim kaldığımız otele, odamıza gelirdi.

-Nazım Hikmet (Ran), 61 yıllık ömrünün 44 yılını Türkiye”de, 44 yılın 15”ini de İstanbul, Ankara, Bursa ve Çankırı hapishanelerinde geçirmiştir.

-Nazım Hikmet şöyle diyor: Şiirimin kökü yurdumun topraklarındadır. Ama dallarımla bütün topraklarda, doğuda, batıda, güneyde, kuzeyde uçsuz bucaksız yayılan bütün topraklarda, o topraklar üstünde kurulmuş, medeniyetlere, bütün dünyamıza uzanmak istedim.

ANAR hoca, kendi gözlemleri ve yorumlarıyla, Nazım Hikmet”in bilinmeyen yönlerini sayfalara aktarmış, çok önemli bir görevi yerine getirmiştir. "Nazım Hikmet Kerem Gibi" adlı kitabını, Azerbaycan”dan önce Türkiye”de yayınlanışını sağlayan, Avrasya Yazarlar Birliği yöneticilerini kutluyor, sevgi saygılarımı sunuyorum efendim.